Časté otázky

Najčastejšie otázky a odpovede

Zamestnanci zákazníckeho servisu spolocnosti Vita 34 zodpovedajú denne nespocetné otázky cez telefón alebo e-mail. Preto sme pre vás zhromaždili casté otázky na tému uskladnenia kmenových buniek a pupocníkovej krvi.

Nenašli ste svoju otázku? Neváhajte a zavolajte nám na bezplatné telefónne císlo 0800 100 034 alebo pošlite e-mail na adresu info@vita34.sk!

 

 


 

Otázka: Preco uskladnuje spolocnost Vita 34 pupocníkovú krv ako plnú krv?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Pri každej separácii dochádza k stratám kmenových buniek, ktoré spolocnost Vita 34 nemôže a nechce akceptovat, pretože sme iba správcami pupocníkovej krvi na základe poverenia od rodicov. Pri separácii okrem toho dochádza k zmene celého prirodzeného prostredia buniek, t. j. koncentrácia plazmy je ovela nižšia a zároven je hustota buniek výrazne vyššia. Výsledkom je negatívny vplyv na stabilitu buniek po rozmrazení. Pri separácii môže dochádzat k stratám doposial ešte neznámych typov buniek. Môže íst o 30 až 40 rôznych typov a funkcných stavov, ktoré na seba vzájomne pôsobia pomocou chemických signálov. Ak jeden z nich chýba, je súcasne celá siet postihnutá absenciou dôležitého komponentu. Práve verejné banky využívajú z nákladových dôvodov casto separáciu alebo redukovanie objemu – z dôvodu nižších nárokov na skladové kapacity.

Vaša výhoda: Všetky ešte neobjavené bunky a bunkové zložky zostávajú v krvi zachované a zmrazujú sa v maximálnom množstve – dochádza k nulovým stratám.

 


 

Otázka: Co má moje dieta z toho, ked mu odložím pupocníkovú krv?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Pupocníková krv je pre rodicov a ich dieta modernou alternatívou na preventívne zabezpecenie. V rámci štúdií sa momentálne skúma liecba vekom podmienených chorôb, ako sú srdcový infarkt, mozgová porážka, artérioskleróza alebo cukrovka. Ak uložíte svojmu dietatu kmenové bunky, viete, že ich budete mat k dispozícii, ked ich vaše dieta bude potrebovat a ponecháte mu túto možnost otvorenú – bez ohladu na vek..

 


 

Otázka: Ked je pupocníková krv taká drahocenná, preco si ju neodkladá každý?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Pretože aj v súcasnosti väcšina ludí o tejto téme velmi málo vie a z dôvodu nevedomosti túto možnost nevyužívajú. Jedným z dôvodom je urcite aj to, že uskladnenie stojí peniaze. Ak nás oslovíte, budeme hladat financné riešenie aj pre vás.

 


 

Otázka: Môžu byt kmenové bunky prospešné aj pre rodicov alebo súrodencov?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
V princípe áno. Rozhodujúca je zhoda tkanivových znakov. Je to podobné ako pri darcovstve orgánov. Transplantácia nespôsobí nebezpecné obranné reakcie iba pri vzájomnej kompatibilite tkanivových znakov darcu a príjemcu. Pravdepodobnost, že pupocníková krv bude vhodná aj pre rodicov, je, žial, iba na úrovni okolo jedného percenta. Výrazne lepšie šance má liecba pupocníkovou krvou u súrodencov. V tomto prípade je miera pravdepodobnosti kompatibility tkanivových znakov na úrovni 25 percent. Pri aplikácii pupocníkovej krvi v rámci rodiny sa spolocnost Vita 34 postará o urcenie nevyhnutných transplantacných HLA znakov.

 


 

Otázka: Moja pôrodná asistentka má na tému pupocníkovej krvi skeptický názor, preco?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Pri priamej konfrontácii spolocnost Vita 34 zistila, že v kruhu pôrodných asistentiek neprevláda pri téme pupocníková krv všeobecný skepticizmus. Pôrodné asistentky naopak dychtia po nových vedomostiach a rady by sa dostali ku komplexným a podrobným informáciám. Pritom sa ukázalo, že pôvodne skeptické pôrodné asistentky sa po rozhovore s expertom alebo po absolvovaní školiaceho seminára zacali stavat k tejto téme otvorenejšie a sú jej naklonené. Ked máte pocit, že by sa vaša pôrodná asistentka chcela dozvediet viac, radi jej pošleme odbornú literatúru alebo ju pozveme na náš informacný seminár s úcastou expertov na kmenové bunky.

 


 

Otázka: Boli už kmenové bunky z pupocníkovej krvi použité?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Áno, niekolko tisíckrát. V krajinách ako Japonsko a USA, ktoré sú svetovými lídrami v oblasti pupocníkovej krvi, sa pupocníková krv používa v súcasnosti castejšie ako kostná dren. Využíva sa napr. pri liecbe rakoviny alebo porúch látkovej výmeny, ako aj pri poraneniach mozgu. Našu kvalitu potvrdili na základe aplikácie pupocníkovej krvi lekári po celom svete. Okrem spolocnosti Vita 34 neexistuje žiadna nemecká spolocnost, ktorej pupocníková krv by bola reálne aplikovaná.

 


 

Otázka: Preco sú vlastné kmenové bunky prioritnou volbou?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Telo prijíma kmenové bunky a z nich kultivované nové bunky optimálne. Cudzie kmenové bunky majú iné tkanivové znaky a casto zaprícinia obranné reakcie. Ak to teda liecba umožnuje, uprednostnujú sa vlastné kmenové bunky. Výnimkou je liecba leukémie. V tomto prípade sa prednostne siaha po vhodných darcoch kmenových buniek z rodiny, pretože pri tejto alternatíve je šanca na získanie kompatibilných tkanivových znakov najvyššia. Cudzie kmenové bunky prenášajú na pacienta aj zdravý imunitný systém darcu. Nový imunitný systém dokonca napadá a nicí aj jednotlivé zvyšné leukemické bunky.

 


 

Otázka: Co dokáže pupocníková krv na rozdiel od kostnej drene?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Úspech liecby závisí v rozhodujúcej miere od veku kmenových buniek. Cím sú kmenové bunky mladšie, tým viac dokážu. Z najnovších výskumov dokonca vyplýva, že k urcitým ochoreniam spojených s vekom, napríklad k artérioskleróze, dochádza až vtedy, ked sú kmenové bunky postihnutej osoby príliš staré na to, aby zvládli nápravu škôd v organizme samy. Z tohto dôvodu sa uprednostnujú ako darcovia kostnej drene len ludia vo veku od 18 do 45 rokov. Užitocné informácie: Spolocnost Vita 34 uskladnuje všetky preparáty ako plnú krv. Takto zabranujeme tomu, aby došlo k likvidácii vzácnych kmenových buniek alebo zložiek pupocníkovej krvi, ktoré sa dnes ešte nepoužívajú. Okrem toho tým zaistujeme, že každé dieta bude mat k dispozícii maximálne množstvo kmenových buniek.

 


 

Otázka: Je odber pupocníkovej krvi zložitý?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Nie, práve naopak. Práve vdaka jednoduchosti a bezrizikovosti je pupocníková krv takým zaujímavým zdrojom kmenových buniek. Po pôrode vášho dietata a prestrihnutí pupocníka sa krv získa zo zvyšku pupocníka ešte spojeného s placentou. Matka ani dieta pritom nic necítia.

 


 

Otázka: Co sa stane, ked bude moje dieta potrebovat kmenové bunky?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Spolocnost Vita 34 má vlastné laboratórium, ktoré je personálne obsadené každý den, a spolahlivého kuriéra, ktorý je dostupný nepretržite. Ked je teda potrebný naozaj rýchly zásah, zabezpecíme dopravu kmenových buniek do každej nemocnice na Slovensku v priebehu niekolkých hodín – samozrejme až po opakovanom vykonaní komplexného kontrolného testu pupocníkovej krvi. Vo väcšine prípadov, v ktorých doteraz došlo k použitiu pupocníkovej krvi uskladnenej spolocnostou Vita 34, sme však s rodicmi a ošetrujúcimi lekármi komunikovali už niekolko mesiacov pred stanovením termínu transplantácie kmenových buniek.

 


 

Otázka: Bude množstvo kmenových buniek dostatocné na ošetrenie, aj ked moje dieta dospeje?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Pupocníková krv sa v zásade môže použit aj na ošetrenie dospelých. V celosvetovom meradle sa pupocníková krv aplikuje dospelému v každom tretom prípade. Po odbere pupocníkovej krvi sa vykoná maximálne detailná analýza poctu buniek. Ale aj v prípade, ked tento pocet nie je optimálny pre potreby dospelého, má pacient dobré vyhliadky na úspešnú liecbu, pretože moderné metódy umožnujú kultiváciu kmenových buniek. Tieto metódy sú momentálne vo fáze klinického testovania, no kým vaše dieta dorastie, budú už zabehnutou rutinou.

 


 

Otázka: Kto stojí v pozadí spolocnosti Vita 34?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Spolocnost Vita 34 založili lekári a sú aj vo vedení. Spolocnost Vita 34 okrem toho zamestnáva celý rad biológov, chemikov, biochemikov a laboratórnych expertov – pricom každý z nich sleduje jediný ciel, a to zaistit najvyššiu možnú kvalitu a maximálnu bezpecnost.

 


 

Otázka: Aké sú skúsenosti spolocnosti Vita 34?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
Spolocnost Vita 34 bola založená v roku 1997 a v oblasti uskladnenia kmenových buniek má teda najbohatšie skúsenosti v Nemecku. Naše laboratórium už vyprodukovalo 215.000 preparátov z kmenových buniek. Mnohé z metód, ktoré sú dnes v Nemecku štandardom, pochádzajú od nás..

 


 

Otázka: Co znamená spojenie „Vita 34“?

Odpoved spolocnosti Vita 34:
„Vita“ je latinský výraz pre „život“. Císlo 34 reprezentuje povrchovú molekulu CD34, ktorá charakterizuje kmenové bunky produkujúce krv. Náš názov symbolizuje zodpovednost spolocnosti a jej zamestnancov. Je synonymom bezpecného a vysokokvalitného uchovania kmenových buniek a teda ochrany života.