Pupočníková krv a tkanivo pupočníka – len v banke Vita 34 získate dvojitú silu kmeňových buniek“

Tkanivo pupočníka – mimoriadne bohaté na vzácne kmeňové bunky

Dvojitá sila kmeňových buniek

Pupočník je žilou života spájajúcou matku s dieťaťom. Obsahuje množstvo ciev, v ktorých pulzuje pupočníková krv. Aby však cievy dokázali čeliť tejto námahe a nedošlo napríklad k ich poškodeniu, sú obalené tkanivom pupočníka, ktoré ich chráni a podopiera.

Toto tkanivo pupočníka obsahuje mimoriadne veľké množstvo mezenchymálnych kmeňových buniek, preto je zaujímavé aj v oblasti liečby kmeňovými bunkami. Banka Vita 34 je jediným poskytovateľom uloženia tkaniva pupočníka v Nemecku. Uložením pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka získate dvojitú silu kmeňových buniek.

nabelschnurblut-nabelschnurgewebe

Prierez pupočníkom. Jasne rozpoznateľná je pupočná žila (Vena umbilicalis), ktorou sa dopravuje okysličená krv z placenty k dieťaťu. Obe pupočné tepny (Arteriae umbilicales) odvádzajú odkysličenú krv bez obsahu živín z dieťaťa. Želatínové tkanivo Whartonovho gélu slúži ako ochrana a výplň. Pupočník obsahuje mimoriadne veľké množstvo mezenchymálnych kmeňových buniek.

 

Kmeňové bunky z tkaniva pupočníka

V tkanive pupočníka je typ mezenchymálnych kmeňových buniek vo výnimočne vysokej koncentrácii.

Doteraz boli mezenchymálne kmeňové bunky využité na celom svete vo viac ako 500 klinických štúdiách: napr. pri ochorení cievneho systému, autoimunitných ochoreniach alebo artróze kĺbov. Je tak možné zmierňovať neželané reakcie imunitného systému, a tým aj odmietavé reakcie, ktoré sa môžu vyskytnúť napríklad pri leukémii po transplantácii cudzích krvných kmeňových buniek. Takzvaná reakcia štepu proti hostiteľovi (GvHD) je bohužiaľ ešte stále obávanou komplikáciou.

Už dnes je zrejmé, že telu vlastné (autológne) mezenchymálne kmeňové bunky sa používajú častejšie ako telu cudzie (alogénne) kmeňové bunky od darcu. Pritom sú výskumné oblasti regeneratívnej medicíny veľmi rozsiahle a sľubné. Lekári a vedci dúfajú, že v budúcnosti objavia ešte rozsiahlejšie možnosti liečby chorôb pomocou mezenchymálnych kmeňových buniek.

 

Ako však vlastne funguje zmrazenie pupočníka?

Proces konzervácie kmeňových buniek z tkaniva pupočníka začína už v pôrodnici: Po prestrihnutí pupočnej šnúry novorodenca sa najprv zachytí pupočníková krv do vaku. Potom lekár alebo pôrodná asistentka oddelí čo najväčší kus pupočníka na strane placenty. Tkanivo pupočníka sa spolu s pupočníkovou krvou odošle kuriérom do laboratória banky Vita 34.

Vyladenie postupu odberu na klinike až po zamrazenie tkaniva pupočníka do dokonalosti si vyžadovalo dlhý vývoj. Proces konzervácie celého pupočníka je niekoľkokrát komplexnejší ako kryokonzervácia pupočníkovej krvi.

„Pupočník môže byť dlhý aj viac ako pol metra a čím dlhšiu časť dostane banka Vita 34 na konzerváciu, tým väčší je neskôr výťažok mezenchymálnych kmeňových buniek.“

Dr. Mario Lehmann (lekársky vedúci výroby)

Najväčšou výzvou pri uložení tkaniva pupočníka je zabránenie napadnutiu zárodkami. Prirodzený pôrod nie je sterilný. Spoločnosť Vita 34 sa snaží minimalizovať zaťaženie zárodkami už pri preprave, aby to nemalo neskôr žiadny vplyv na kvalitu preparátu z kmeňových buniek. Na to sa najlepšie hodí odberový box. Obsahuje špeciálny prepravný roztok, do ktorého sa pupočník vloží ihneď po jeho odbere. Po prijatí v laboratóriu sa pupočník znova dôkladne vydezinfikuje, vyčistí a umyje, aby sa zaručilo, že sa odstránia aj posledné zvyšky zárodkov. Potom sa časti pupočníka uložené v špeciálnom mraziacom vaku a chránené v hliníkovej kazete zamrazia pri teplote asi -180 °C.

Banka Vita 34 je jediným poskytovateľom uloženia tkaniva pupočníka v Nemecku. Uložením pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka získate dvojitú silu kmeňových buniek.