Pupočníková krv – výhody a vlastnosti“

Pupočníková krv – výhody a výnimočné vlastnosti

Pupočníková krv – výhody a výnimočné vlastnosti

Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka majú skutočne geniálne schopnosti. Úschovňa kmeňových buniek je k dispozícii po celý život a prináša pocit istoty. V prípade potreby možno pupočníkovú krv rozmraziť a použiť v rámci medicínskej terapie.

Výnimočné vlastnosti kmeňových buniek z pupočníkovej krvi

 • Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú jedinečné

  Vlastné kmeňové bunky sa vo všetkých vlastnostiach tkaniva perfektne zhodujú. Sú jedinečné rovnako ako odtlačok prsta a individuálne ako ľudská osobnosť.

 • Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú mladé

  Neonatálne kmeňové bunky nepodliehajú žiadnym zmenám v dôsledku starnutia a vplyvov životného prostredia. Sú nezaťažené, schopné deliť sa, vitálne a spravidla neobsahujú vírusy ani baktérie.

 • Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú flexibilné

  Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú mimoriadne schopné sa prispôsobiť. Vďaka svojmu potenciálu diferencovania sa z nich môže vyvinúť množstvo typov buniek.

Najúčinnejšie sú vždy mladé zdroje kmeňových buniek, preto sa zlomeniny kostí alebo rany hoja u detí oveľa rýchlejšie ako u starších ľudí. Čím starší je človek, tým viac sa znižuje vitalita kmeňových buniek. Následok: Aj naša schopnosť prirodzeného hojenia sa vytráca.

Z najnovších výskumov vyplýva, že k určitým ochoreniam spojeným s vekom, napríklad artérioskleróze, dochádza až vtedy, keď sú kmeňové bunky príliš staré. Vtedy sa delia menej až napokon vôbec. Následkom je, že nie je možná ani stimulácia opravných a regeneračných procesov. Následok: Zranenia sa hoja horšie. Náhradné tkanivá, napr. nervové bunky pri demencii, sa už netvoria. Zo všetkých týchto dôvodov vyplýva, že treba používať čo najmladšie a najvitálnejšie kmeňové bunky.

nabelschnurblut-vorteile-alter

V chlade nedochádza k starnutiu kmeňových buniek z pupočníka, pretože všetky bunkové procesy sa pri teplote asi -180 stupňov Celzia zastavia. Po rozmrazení sú kmeňové bunky ešte stále mladé a schopné sa deliť – ani celé desaťročia ich nijako nepoznačia. Úschovňa kmeňových buniek preto aj vo vysokom veku naďalej predstavuje možnosť liečby.

 

Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi majú ešte ďalšiu výhodu: Na rozdiel od neskôr získaných kmeňových buniek (napr. z kostnej drene) neutrpeli žiadne poškodenia spôsobené ochoreniami a mutáciami. Okrem toho spravidla neobsahujú vírusy ani baktérie.

 

Vďaka všetkým týmto výnimočným vlastnostiam neonatálnych kmeňových buniek, ako sa tiež kmeňové bunky z pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka nazývajú, je ich používanie výhodné. Preto je dôležité uložiť kmeňové bunky v skorom štádiu. Najlepšou možnosťou je uloženie ihneď po pôrode..

 

Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi

„Melinine kmeňové bunky sme ihneď po pôrode uložili v banke Vita 34. Zatiaľ čo Melina každým rokom rastie, jej kmeňové bunky zostávajú mladé a možno jej jedného dňa pomôžu. Cítime sa vďaka tomu bezpečne, aj keď dúfame, že ich naša malá nikdy nebude potrebovať.“

Katja & Enrico Könze (rodičia Meliny)

Získanie pupočníkovej krvi je jednoduché a pre matku ani dieťa neprináša žiadne problémy. Odber vyškoleným pôrodníkom čerství rodičia takmer vôbec nevnímajú. Po prestrihnutí pupočnej šnúry sa vykoná punkcia pupočníka, aby bolo možné zachytiť zvyšok krvi z placenty a pupočníka obsahujúci veľké množstvo kmeňových buniek – spravidla ide až o 200 mililitrov. Získaná krv Obsahuje však aj kmeňové bunky pre väzivové tkanivá, cievy a ďalšie zatiaľ menej preskúmané zložky. Počet krvotvorných kmeňových buniek je výnimočne vysoký, takže pupočníková krv je využiteľná aj pri liečbe krvných anomálií na stimuláciu krvotvorby po chemoterapii a pri liečbe leukémie.

Preparáty z kmeňových buniek uložené v banke Vita 34 boli už 37-krát použité pri liečbe detí a jedného dospelého v rámci jednotlivých prípadov, liečebných pokusov a štúdií. Pupočníková krv tak bola použitá pri liečbe detskej cukrovky, detskej poruchy mozgu, ako aj porúch krvotvorby (aplastická anémia) a pri korekcii a regenerácii imunitného systému pri jeho poruchách.

Založenie úschovne kmeňových buniek pre vaše dieťa je začiatkom nášho celoživotného partnerstva. Ak bude jedného dňa potrebné použitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi, budeme vám nápomocní. Na naše skúsenosti sa môžete spoľahnúť!

Prostredníctvom postupov, procesov a materiálov vyvinutých spoločnosťou Vita 34 sa kmeňové bunky z pupočníkovej krvi trvanlivo uskladnia na celý život. Pupočníková krv je tak k dispozícii v najvyššej kvalite aj desaťročia po odbere.

Päť dobrých dôvodov na uloženie vlastných kmeňových buniek

 • Po kryokonzervácii kmeňové bunky z pupočníkovej krvi nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
 • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
 • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
 • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť ako záchranu aj pre chorých súrodencov.
 • V klinických štúdiách už dnes prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.