Článok from

Stres v tehotenstve: dobré alebo zlé pre dieťa?

Mnohé budúce mamičky zamestnáva počas tehotenstva otázka, čo všetko na ich dieťatko, chránené v brušku plodovou vodou, „zo sveta tam vonku“ vplýva. Čím viac bruško rastie, tým viac zručností u dieťatka sa rozvíja. S týmto pokrokom rastú tiež obavy, že by stres budúcej mamičky mohol spôsobiť nenarodenému bábätku nejaké škody. Tento strach vedie k ešte väčšiemu stresu. Dá sa to pokladať za odštartovanie samo posilňujúceho začarovaného kruhu?

Vedci pristúpili k tejto téme a skúmali otázku dôsledkov stresu na priebeh tehotenstva. Štúdie dokazujú, že samotný plod (tehotenstvo) je pre matku stres. Avšak úroveň stresu sa zákonite neprenáša v rovnakej miere na plod v maternici. Placenta sama produkuje enzýmy, ktoré chránia dieťa pred prílišnou úzkosťou alebo vzrušením matky. Len asi desať percent kortizolu matky sa dostane k plodu. Napriek tomu môže mať stresový hormón vplyv na dieťa, nakoľko aktivuje epigenóm. Na molekulárnej úrovni sa tak mení DNA, ktorá je zodpovedná za genetické stavebné plány v organizme dieťatka.

 

Stres v tehotenstve mení epigenóm

Doteraz sa preukázalo, že prenatálny stres podporuje zrenie mozgu. Avšak rýchlejšie zrenie mozgových štruktúr sa deje na úkor rastu a delenia buniek. Prenatálne stresové hormóny sú vyhodnocované ako rizikový faktor pre depresie, vysoký krvný tlak, srdcové choroby a diabetes v neskoršom veku. Z tohto dôvodu bývajú tehotné ženy informované, že je potrebné sa vyhýbať akémukoľvek stresu. Teraz ale ďalšie výskumy, ktoré boli vykonané na univerzite v Bazileji, povedali jasne: mierny stres, ktorý sprevádza napríklad každodenný život a prácu normálnych rozmerov tzv. „aktívneho života v tehotenstve“, spojenú s prehliadkami v tehotenskej poradni, návštevami príslušných úradov, tehotenskými kurzami alebo nákupmi pre bábätko, môže dokonca vývoj dieťatka ovplyvniť pozitívne. Švajčiarski vedci tiež dokázali, že zvýšená hodnota kortizolu u nenarodeného dieťaťa má za následok viac receptorov oxytocínu.

Stresový hormón kortizol spôsobuje vznik ďalších receptorov oxytocínu. Rozšírené „prístaviská pre maznací hormón“ zvyšujú odolnosť dieťaťa voči stresu.

Oxytocín je často nazývaný „maznací hormón“. Na jednej strane zaisťuje silné puto medzi matkou a dieťaťom. Na druhej strane prináša v kontexte so zvýšenou toleranciou voči stresu aj pozitívne pocity – napríklad, lásku a dôveru. Viac receptorov, inak povedané „prístavísk“ pre hormón teda zaistí, že oxytocín môže lepšie rozvinúť svoj účinok. Tento hormón je preto dôležitým regulátorom vysporiadania sa so stresom. Dieťa sa môže neskôr lepšie vyrovnať s rôznymi výzvami a tlakmi. Ľahšie zvládne aj sociálnu interakciu.

 

Trochu stresu v tehotenstve zvyšuje rezistenciu proti stresu u potomstva

Odporúčanie vedcov teda znie: keď sú tehotné ženy dočasne vystavované ľahšiemu stresu, nemali by si robiť prílišné starosti o zdravie svojich potomkov. Trochu stresu počas tehotenstva dokonca podporuje vývoj dieťaťa, pretože vytvára lepšie podmienky na to, aby sa dokázalo vysporiadať so stresom v neskoršom živote. Dôležité je, aby sa tehotná žena vyhýbala chronickému a ťažkému stresu, pretože ten nie je dobrý ani pre jej vlastné zdravie, ani pre zdravie plodu. Stresujúcim udalostiam sa nedá celkom vyhnúť, ale tehotné ženy môžu relaxovať a cielene sa snažiť o zníženie hladiny stresu pre seba a svoje dieťa. Pravidelné prestávky sú preto dôležité pre obe strany.