Také mladé a taký veľký potenciál … „

Kmeňové bunky z pupočníka

Pupočníkové kmeňové bunky – mladé, multipotentné a nezaťažené.

Kmeňové bunky majú skutočne geniálne schopnosti. Z prvej kmeňovej bunky, oplodneného vajíčka, sa vyvinie celý človek. Delením a diferencovaním vzniká z kmeňových buniek viac ako 200 rôznych druhov buniek.

Kmeňové bunky starnú spolu s nami a môžu sa poškodiť vplyvom chorôb a životného prostredia. V prípade kmeňových buniek z pupočníka je situácia iná. Ich odber je bezpečný a jednoduchý pre matku i dieťa a vykonáva sa ihneď po pôrode. Pôsobením kryokonzervácie pri asi -180 °C sa pôsobením tekutého dusíka zmrazia. V takomto stave nestarnú a sú chránené pred negatívnymi vplyvmi životného prostredia a chorôb.

Zatiaľ čo pupočníková krv obsahuje mimoriadne veľké množstvo hematopoetických kmeňových buniek, čiže krvných kmeňových buniek, v želatínovom tkanive pupočníka (tzv. Whartonovom géle) sa nachádza veľa mezenchymálnych kmeňových buniek (MSC). Majú na starosti zachovanie a regeneráciu väzivových tkanív, kostí, chrupiek a svalov a sú mimoriadne zaujímavé pre oblasť regeneratívnej medicíny.

 

Neonatálne kmeňové bunky z pupočníka

V poslednom trimestri tehotenstva začínajú kmeňové bunky putovať a krvným riečiskom sa dostanú do kostnej drene. Posledné putovanie je aj dôvodom, prečo môžeme v krvnom obehu nenarodeného dieťaťa nájsť mimoriadne veľa kmeňových buniek. Preto možno nájsť milióny týchto kmeňových buniek spravidla bez obsahu vírusov aj v pupočníku. Pri pôrode sa dajú jednoducho a bezbolestne získať a na rozdiel od embryonálnych kmeňových buniek sú eticky absolútne bezproblémové. Vďaka svojmu vysokému potenciálu vývoja sa z nich môže vyvinúť množstvo typov buniek. Z kmeňových buniek pupočníka vznikajú napríklad všetky nové krvné bunky, telu vlastný imunitný systém, ako aj ďalšie orgánové tkanivá.

 

Výhody kmeňových buniek z pupočníka

  • Ich odber je bezpečný, jednoduchý a bez akýchkoľvek problémov pre matku aj dieťa.
  • Ide o mladé, nepoškodené a nezaťažené bunky.
  • Dokáže sa z nich vyvinúť množstvo typov buniek.
  • Potenciál použitia je rozmanitý – najmä na pestovanie a regeneráciu poškodených tkanív.
stammzellen-aus-der-nabelschnur

Nezabúdajte: Pupočníkovú krv a tkanivo pupočníka je možné odobrať len ihneď po pôrode. Myslite preto vopred na objednanie svojej úschovne kmeňových buniek, aby sa k vám odberový box banky Vita 34 dostal včas pred pôrodom.

 

Vita 34 je jedinou schválenou biotechnologickou spoločnosťou v Nemecku, ktorá vlastní povolenie na odber nielen kmeňových buniek z pupočníkovej krvi, ale aj z tkaniva pupočníka a ich zachovanie pre budúcnosť, aby z nich neskôr bolo možné získať kmeňové bunky na liečebné účely.

Postup bezpečnej kryokonzervácie pupočníka vyvinutý spoločnosťou Vita 34 podľa pravidiel GMP (správna výrobná prax) je v nemecky hovoriacich krajinách jedinečný a využíva sa vďaka nemu celý potenciál pupočníka.

 

Vyhodiť kmeňové bunky z pupočníka je príliš veľká škoda

Až jeden meter dlhý pupočník je jedinečným zásobníkom kmeňových buniek. Po pôrode placenty končí pupočník aj v dnešnej dobe príliš často v nemocničnom odpade. Odborníci odhadujú, že až 95 percent všetkých pupočníkov sa vyhadzuje bez toho, aby boli využité. Pritom sa z každého pupočníka dá po prestrihnutí pupočnej šnúry získať až 200 mililitrov pupočníkovej krvi. Po uskladnení slúži pupočníková krv a tkanivo pupočníka po celý život ako preventívna úschovňa kmeňových buniek.

 

Porovnanie kmeňových buniekNeonatálne kmeňové bunkyAdultné kmeňové bunkyEmbryonálne kmeňové bunky
Schopnosť diferencovať sa na rôzne typy buniekÁnoÁnoÁno
Vysoká kapacita proliferácieÁnoNieÁno
Nízke riziko vzniku nádorovÁnoÁnoNie
Nízke riziko kontaminácie vírusmiÁnoNieÁno
Kapacita na autológnu transplantáciuÁnoÁnoNie
Osvedčená liečba ľudských pacientovÁnoÁnoNie
Porovnanie schopností rôznych typov kmeňových buniek