Roztrúsená skleróza (MS) príp. roztrúsená encefalomyelitída

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Roztrúsená skleróza: Príznaky a príčiny

Roztrúsená skleróza je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému. Je to jedno z autoimunitných ochorení, čo znamená, že z dôvodu poruchy imunitného systému sú napadnuté telu vlastné bunky. V prípade roztrúsenej sklerózy je zničený ochranný plášť nervových vlákien. Tak dochádza v rôznych oblastiach mozgu a miechy k zápalom, ktoré spôsobujú rôzne neurologické symptómy. Často to začína brnením alebo pocitmi hluchoty – tiež poruchami zraku a dokonca aj pocitmi fyzickej bezmocnosti. Roztrúsená skleróza prebieha vo fázach, pričom počiatočné prejavy ochorenia následne opäť vymiznú. V ďalšom priebehu však neurologické poškodenia, ako je ochrnutie, poruchy reči a prehĺtacieho reflexu môžu zotrvať. Príčiny choroby sú doposiaľ v značnej miery nejasné. Odborníci však udávajú súhru dedičných faktorov s niektorými patogénmi a dysreguláciou imunitného systému. 

Liečba roztrúsenej sklerózy

Roztrúsená skleróza nie je liečiteľná, takže terapia je zameraná predovšetkým na zlepšenie kvality života pacientov. Liečba musí byť prispôsobená individuálnym príznakom postihnutých a môže zahŕňať podávanie liekov, ako aj fyzioterapeutické rehabilitácie. Počas úvodnej fázy ochorenia môžu byť podávané napr. protizápalové lieky, aby sa zamedzilo prejavom symptómov. Imunosupresíva môžu spomaliť progresiu choroby a zabrániť vzniku nových neurologických deficitov. Fyzioterapia môže upravovať napríklad vzniknuté problémy s chôdzou a pri poruchách reči a prehĺtania môže pomôcť spolupráca logopéda. Roztrúsená skleróza vyvoláva v mnohých prípadoch Fatigue-Syndrom (únavový syndróm) a tiež depresie, ktoré sú liečené liekmi a psychológmi. 

Aké možnosti ponúka výskum kmeňových buniek?

Okrem medikamentóznej liečby dúfajú odborníci aj v to, že budú môcť v budúcnosti použiť kmeňové bunky pre liečbu roztrúsenej sklerózy. Výskumníci preto zisťujú, ktoré kmeňové bunky a metódy sú najvhodnejšie pre liečbu. Jednou z možností sú mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré môžu byť získané napríklad z tukového tkaniva, kostnej drene alebo bezbolestne z tkaniva pupočníka. Tie sa následne rozmnožia v laboratóriu a budú opäť injekčne podané pacientovi. V klinickej štúdii už boli dosiahnuté sľubné výsledky.[1] Mezenchymálne kmeňové bunky sa dokážu rozdiferencovať do nervových progenitorových buniek, čím vzniká vedecký predpoklad v lepšiu neuroregeneráciu. V aktuálne prebiehajúcej štúdii neboli dodnes pozorované žiadne nežiadúce vedľajšie účinky a u viacerých pacientov došlo k zníženiu príznakov spôsobených roztrúsenou sklerózou.

 

Zdroje:

  • [1] Vgl. U.S. National Institutes of Health: Feasibility Study of Human Umbilical Cord Tissue-Derived Mesenchymal Stem Cells in Patients With Multiple Sclerosis. NCT02034188.
    und Burt, R.; Loh, Y.; Cohen, B. (et al): Autologous non-myeloablative haemopoietic stem cell transplantation in relapsing-remitting multiple sclerosis: a phase I/II study. IN: The Lancet Neurology 2009; 8: 244-253. DOI: 10.1016/S1474-4422(09)70017-1

Návštevníci sa zaujímali o Roztrúsená skleróza, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

  • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
  • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
  • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
  • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
  • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
  • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.