Reumatizmus príp. "reumatické ochorenia"

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Reuma: Príčiny a symptómy

Pod pojmom reuma sú obsiahnuté rozličné ochorenia spojené s bolesťou a dysfunkciou, týkajúce sa aj chrbtice, kĺbov, kostí a svalov. Postihnuté môžu byť však aj vnútorné orgány, koža a nervový systém. Doposiaľ je v reumatológii známych asi 100 ochorení, ktoré možno rozdeliť do štyroch skupín: zápalové reumatické ochorenia ako je ankylozujúca spondylitída, reumatoidné artritídy, degeneratívne ochorenia ako je osteoartritída, ochorenia pohybového systému spôsobené poruchami látkovej výmeny (napríklad diabetes, osteoporóza alebo dna) a bolestivé reumatické ochorenia ako je fibromyalgia. Príčiny reumatizmu nie sú vždy jasne identifikovateľné, ich príčinami môžu byť poruchy imunitného systému, preťaženie kĺbov a genetické faktory.

Liečba reumatických chorôb

Na reumatizmus nejestvuje doposiaľ žiadny liek, avšak pri včasnej diagnóze je pomerne dobre liečiteľný. Cieľom liečby je predovšetkým odstránenie bolesti pacientov a obnova i pocit istoty v ich voľnom pohybe. V závislosti na tom, o ktoré reumatické ochorenia sa jedná a ako výraznými symptómami sa prejavuje, sú podávané analgetické a protizápalové lieky. V niektorých prípadoch môže byť tiež nutné podávanie kortizónu. Okrem toho býva užitočná aj fyzioterapia. Tá zahŕňa napríklad terapiu teplom a chladom, ktoré môžu mať v akútnych fázach analgetické účinky. Fyzioterapia a ergoterapia podporujú okrem iného pohyblivosť reumatických pacientov.

Nové terapeutické prístupy v oblasti výskumu kmeňových buniek

Keďže choroby reumatického typu môžu mať rôzne príčiny, skúmajú vedci v oblasti výskumu kmeňových buniek niekoľko prístupov pre potenciálne terapie. Napríklad sa predpokladá, že funkcia mezenchymálnych kmeňových buniek je u ľudí trpiacich reumatizmom narušená. Prvé liečebné pokusy týmito kmeňovými bunkami už preukázali sľubné výsledky.[1] Ďalšou možnosťou v obzvlášť závažných prípadoch je tiež nové vybudovanie poškodeného imunitného systému, podobne ako je to pri liečbe rakoviny. Pri tejto liečbe pacient najprv podstúpi chemoterapiu a následne transplantáciu kmeňových buniek, aby sa zničený imunitný systém mohol zregenerovať.

 

Zdroje:

  • [1] Vgl. u.a.: Schmitt, M.; Müller, L. P.; Keyßer, G. (et al): Zelltherapie in der Rheumatologie: Chancen und Risiken der Therapie mit mesenchymalen Stromazellen. IN: Akt Rheumatol 2014; 39(06): 405-409. DOI: 10.1055/s-0034-1395611.

Návštevníci sa zaujímali o Reuma, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

  • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
  • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
  • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
  • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
  • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
  • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.