Poruchy imunity alebo Imunodeficiencia

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Imunodeficiencia: Príčiny a symptómy

Pod pojmom poruchy imunity je zahrnutá skupina porúch, charakterizovaných dočasným alebo nevratným oslabením imunitného systému. Kvôli tomuto oslabeniu sa telo nemôže správne brániť proti patogénom, preto vznikajú časté, ťažko liečiteľné infekcie. Jedná sa tu buď o primárne vrodené imunitné poruchy, ktoré vzniknú v dôsledku genetického defektu alebo deformity, alebo získané. Príklady týchto primárnych porúch imunity sú Wiskottov-Aldrichov syndróm a SCID. K poruche imunitného systému však môže dôjsť aj v priebehu života, v tomto prípade sa hovorí o získanej imunitnej nedostatočnosti. Medzi svetovo najviac rozšírené získané poruchy imunity patrí AIDS, spôsobený vírusom HIV, rovnako ako leukémia, spôsobená poruchou krvotvorby.

Liečba porúch imunity

Liečba imunitných porúch závisí od typu ochorenia. Napríklad nedostatok protilátok je liečený podaním imunoglobulínov.  Protilátky, tiež nazývané imunoglobulíny, sú získané z darcovskej krvi a podávané pacientovi buď intravenóznou infúziou alebo subkutánnou injekciou pod kožu. Druhý variant má tú výhodu, že pacient si môže injekcie podávať po intenzívnom nácviku aj sám doma a nie je obmedzovaný častými návštevami nemocnice v jeho každodennom živote. Taktiež špeciálne lieky môžu zabrániť vzniku neželaných infekcií, spôsobených  všadeprítomnými baktériami alebo plesňami. Tieto infekcie nespôsobujú zdravým ľuďom žiadne problémy, ale u ľudí s poruchou imunity vyvolávajú choroby.

Výskum kmeňových buniek priniesol ďalšie terapeutické možnosti

Pri primárnych poruchách imunity, resp. keď predchádzajúca liečba neprináša požadované výsledky, je ďalšou alternatívou transplantácia kmeňových buniek. Táto sa aplikuje od konca 60-tych rokov predovšetkým pri liečbe leukémie a ďalších typov rakoviny. V týchto prípadoch je imunitný systém najprv úplne zničený chemoterapiou, aby krvotvorné bunky od darcu, ktoré sú následne transplantované, vybudovali nový a zdravý imunitný systém. Avšak aj transplantácia kmeňových buniek so sebou nesie značné riziká, ako sú odmietavé reakcie a život ohrozujúce infekcie. Napriek tomu je to však u mnohých porúch imunity jediný spôsob, ako docieliť dlhodobé vyliečenie. Vedci preto neustále hľadajú spôsoby, ako minimalizovať tieto riziká.
 

Vlastné vydanie kmeňových buniek: Vita 34 už poskytla kmeňové bunky ako súčasť liečby porúch imunity. 

Kmeňové bunky zo skladu VITA 34 boli použité pri liečbe pacientov s poruchami imunity:

 • Wiskottov-Aldrichov syndróm: chlapec (3 roky) liečený kmeňovými bunkami súrodenca
 • ťažká, kombinovaná imunodeficiencia (SCID): dievčatko (1 rok) liečené alogénnou transplantáciou kmeňových buniek

 

Štúdie a zdroje rôznych foriem porúch imunity:

 • SCID: Vgl. u. a.: Pai, S.-Y.;Logan, B. R.; Griffith, L. M. (et al.): Transplantation Outcomes for Severe Combined Immunodeficiency, 2000-2009. IN: N Engl J Med 2014; 371: 434-446. DOI: 10.1056/NEJMoa1401177
 • Wiskott-Aldrich-Syndrom: Vgl. u. a.: Ozsahin, H.; Cavazzana-Calvo, M.; Notarangelo, L. (et al.): Long-term outcome following hematopoietic stem-cell transplantation in Wiskott-Aldrich syndrome: collaborative study of the European Society for Immunodeficiencies and European Group for Blood and Marrow Transplantation. IN: Blood, 111 (1), 2008. DOI: 10.1182/blood-2007-03-076679.
  und Aiuti, A.; Biasco, L., Scaramuzza, S. (et al.): L entiviral Hematopoietic Stem Cell Gene Therapy in Patients with Wiskott-Aldrich Syndrome. IN: Science, Vol. 341 no. 6148, 23 August 2013. DOI: 10.1126/science.1233151

Návštevníci sa zaujímali o Poruchy imunity, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

 • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
 • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
 • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
 • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
 • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
 • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.