Osteoporóza - "strata kostnej hmoty"

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Osteoporóza: Príčiny a symptómy

Osteoporóza, hovorovo známa ako strata kostnej hmoty, je ochorenie kostí. Postihuje najmä ženy po menopauze a mužov vo veku nad 70 rokov. Z dôvodu rýchlej straty kostnej hmoty a štruktúry sa tiež znižuje hustota kostí a nastáva zvýšené riziko zlomenín. Postihnutá je v zásade celá kostra, avšak najčastejšie dochádza k zlomeninám stavcov, hornej stehennej kosti v blízkosti bedrového kĺbu a ruky. Vo väčšine prípadov sa jedná o primárnu osteoporózu. Len asi 5% postihnutých ochorie na sekundárnu osteoporózu, ktorá môže byť zapríčinená napríklad hormonálnymi alebo gastroenterologickými problémami, rovnako ako dlhodobým užívaním liekov.

Liečba osteoporózy

Osteoporóza sa môže včas odhaliť pomocou diagnostických postupov, ako je kostná denzitometria, často ešte pred prvými prejavmi choroby. Jestvujú tiež rôzne preventívne opatrenia, ako predchádzať tomuto ochoreniu, napr. dodržiavanie vyváženej stravy, bohatej predovšetkým na vápnik. Rovnako sa odporúča veľa pohybu na stimuláciu tvorby novej kostnej hmoty, a tiež dostatok slnečného svetla, čo zabezpečuje produkciu vitamínu D v koži. V závislosti od veku, hustoty kostnej hmoty a ďalších rizikových faktorov pacienta sa odporúča navyše liečba liekmi, ktoré zabraňujú redukcii kostnej hmoty. Už niekoľko rokov je schválená liečba Denosumabom, monoklonálnou protilátkou, ktorá sa podáva dvakrát ročne formou injekcie.

Aké možnosti ponúka výskum kmeňových buniek?

Osteoporóza vedie nielen k zvýšenému riziku vzniku zlomenín, ale aj k tomu, že sa zlomeniny liečia pomalšie ako u zdravých ľudí. Okrem toho, len asi polovici pacientov po vyliečení zlomeniny obnoví rovnaký výkon, ako pred ňou. To má za následok prechodné pripútanie pacienta na lôžko alebo dokonca trvalú imobilizáciu postihnutých. Nakoľko odborníci udávajú ako hlavnú príčinu spomaleného hojenia bunkové biologické faktory, porovnávajú v laboratórnych výskumoch bunky zdravých ľudí s bunkami pacientov s osteoporózou. Dúfajú, že týmto spôsobom odhalia, ktoré jednotlivé procesy sú narušené, a či pomocou kmeňových buniek[1] možno urýchliť hojenie.

 

Zdroje:

  • [1] Vgl. u.a.: Shen, J.; Tsai, Y.-T.; DiMarco, N. (et al.): Transplantation of mesenchymal stem cells from young donors delays aging in mice. IN: Nature. Scientific Reports (2011), 1, 67. DOI: 10.1038/srep00067

Návštevníci sa zaujímali o Osteoporóza, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

  • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
  • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
  • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
  • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
  • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
  • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.