Mezenchymálne kmeňové bunky

Aké vlastnosti majú mezenchymálne kmeňové bunky?

Mezenchymálne kmeňové bunky sú v tele zodpovedné za zachovanie a regeneráciu (okrem iného) spojivového tkaniva, kosti, chrupavky a svalov. Môžu byť izolované z mnohých tkanív organizmu a ďalej spracovávané, preto sú obzvlášť zaujímavé pre výskum. Okrem toho patria do skupiny dospelých kmeňových buniek – takže sú multipotentné a majú schopnosť sa diferencovať do rôznych tkanív. Jednotlivé výskumy ukazujú, že sa môžu rozvíjať nielen v kostrovom tkanive, ale aj v nervových alebo srdcových bunkách[1]. K tomu sú však potrebné ďalšie štúdie za účelom verifikovania výsledkov.

Pri liečbe leukémie sa stala transplantácia krvotvorných kmeňových buniek štandardnou terapiou. Dlhodobý cieľ výskumu je jasne definovaný: mezenchymálne kmeňové bunky majú byť neskôr aplikovateľné ako jedna z možností štandardnej liečby artritídy, reumatizmu alebo ťažkých popálenín, rovnako ako je to už možné pri liečbe leukémie krvotvornými kmeňovými bunkami.

Možné oblasti použitia v medicíne

Vedci v dlhodobom horizonte dúfajú v možné použitie aj mezenchymálnych kmeňových buniek pre liečenie závažných ochorení. Osobitný záujem je v prvom rade pri degeneratívnych ochoreniach kostí a chrupaviek. Zdravé chrupavky umožňujú bezbolestný pohyb kĺbov. Po zranení však nie je možná ich samoregenerácia prislúchajúcim spôsobom. Následkom je bolestivá osteoartritída. Jedinou alternatívou bezbolestného života je nasadenie umelého kĺbu.

V klinických štúdiách[2] je v súčasnej dobe skúmané, do akej miery môžu podporovať injekcie mezenchymálnych kmeňových buniek regeneráciu poškodenej chrupavky, a tým aj obmedzenú funkčnosť kĺbu. Ďalšia možnosť použitia sa ukazuje pri liečbe ochorení srdca a srdcových infarktov, nakoľko pri pokusoch na zvieratách bolo zistené, že mezenchymálne kmeňové bunky stimulujú tvorbu nových krvných ciev, ktoré sú pri infarkte zničené vo veľkých množstvách. Skúmané je aj to, či sa eventuálne podieľajú na spomalení množenia imunitných buniek v tele, čím by mali pozitívny vplyv na zápaly. V tomto prípade by mohli byť použité na liečbu rôznych autoimunitných ochorení[3] a znížiť odmietavé reakcie organizmu pri transplantácii.

 

Zdroje:

  • [1] vgl. u.a. Hansson, E. M.; Lindsay, M. E.; Chien, K. R.: Regeneration Next: Toward Heart Stem Cell Therapeutics. In: Cell Stemm Cell. Volume 5, Issue 4, p364-377. 10/ 2009. DOI: 10.1016/j.stem.2009.09.004 
  • [2] vgl. u.a. Liming, W.; Lihua, W.; Xiuli, C. (et al): Human Umbilical Cord Mesenchymal Stem Cell Therapy for Patients with Active Rheumatoid Arthritis: Safety and Efficacy. In: Stem Cells and Development 2013 22 24 , 3192 -3202.
  • [3] vgl. u.a. U.S. National Institutes of Health: Feasibility Study of Human Umbilical Cord Tissue-Derived Mesenchymal Stem Cells in Patients With Multiple Sclerosis. NCT02034188

Návštevníci sa zaujímali o Mezenchymálne kmeňové bunky, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

  • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
  • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
  • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
  • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
  • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
  • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.