Leukémia príp. hyperleukocytóza alebo rakovina krvi

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Leukémia: Príčiny a symptómy

Leukémia predsatvuje nádorové ochorenie krvotvorného systému. Toto sa môže vyskytovať buď v akútnej forme, tzv. akútnej myeloblastovej leukémie (AML) a akútnej lymfoblastovej leukémie (ALL), alebo v chronickej forme. V druhom prípade sa jedná o chronickú myelocytovú leukémiu (CML) a chronickú lymfocytovú leukémiu (CLL). V mnohých prípadoch sa vyskytuje značne zvýšený počet bielych krviniek. Akútne formy sa objavujú náhle, zatiaľ čo chronická forma vzniká pomaly a nebadane a je diagnostikovaná náhodou. K jej príznakom patrí bledosť, ťažká infekcia s horúčkou, závraty a nočné potenie. Príčinou leukémie môže byť genetická predispozícia, ale aj rádioaktívne žiarenia, pôsobenie chemikálií a fajčenie sú rizikovými faktormi vzniku leukémie.

Liečba leukémie

Liečba leukémie závisí od typu ochorenia. Akútne formy si vyžadujú okamžitú a intenzívnu chemoterapiu cytostatikami, ktorých cieľom je zničiť rakovinou postihnuté choré bunky, čím aj príznaky choroby zmiznú. V niektorých prípadoch je tiež potrebná rádioterapia. Dĺžka terapie pri akútnych formách trvá od pol roka až do dva a pol roka, v závislosti od toho, akou formou ochorenia trpí pacient. Pri liečbe chronických foriem leukémie, ako aj pri akútnych formách, bývajú nasadené cytostatiká, pričom sa jedná často o opakovanú a menej agresívnu dlhodobú liečbu, ktorá je ešte doplnená aj inými liekmi. Doposiaľ nie je však možné docieliť týmto spôsobom úplné vyliečenie chronickej leukémie, len zmiernenie jej príznakov. Vo všetkých prípadoch krvných nádorov však môže byť aplikovaná transplantácia kmeňových buniek.

Aké možnosti ponúka výskum kmeňových buniek?

Transplantácia kmeňových buniek sa používa už niekoľko desaťročí na liečbu leukémie a iných foriem rakoviny, ako napr. lymfóm. V týchto prípadoch sú odobraté krvotvorné bunky darcu a sú transplantované pacientovi po chemoterapii. Darované kmeňové bunky majú prevziať produkciu krvi a vytvoriť nový, zdravý imunitný systém. Tento proces je spojený s rizikami, pretože aj keď je nájdený zhodný darca, môže dôjsť k odmietavým reakciám, ako pri každej transplantácii. Z tohto dôvodu výskumníci kultivujú z indukovaných pluripotentných kmeňových buniek leukemické bunky, aby mohli testovať nové lieky, a tiež skúmať rôzne metódy na umelú produkciu krvotvorných buniek. Tie by mali byť v budúcnosti aplikovateľné na transplantáciu kmeňových buniek v liečbe leukémie.

Vlastné vydanie kmeňových buniek: Vita 34 už poskytla kmeňové bunky ako súčasť liečby leukémie.

Kmeňové bunky zo skladu VITA 34 boli už použité u niekoľkých pacientov pri liečbe leukémie. Vo všetkých prípadoch sa jednalo o akútne formy ochorenia:

 • akútna lymfoblastová leukémia (ALL): 3-ročné dievčatko liečené autológne – vlastnými kmeňovými bunkami a tri deti liečené alogénne – súrodeneckými kmeňovými bunkami (dvaja 8-roční chlapci, jeden 10-ročný chlapec a jedno 2-ročné dievča)
 • akútna myeloblastová leukémia (AML): 45-ročná žena liečená alogénnou transplantáciou
   

Štúdie a zdroje rôznych foriem leukémie:

 • ALL (Akute lymphatische Leukämie): Vgl. u. a.: Martino, R.; Giralt, S.; Caballero, M. D.(et al.): Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation with reduced-intensity conditioning in acute lymphoblastic leukemia: a feasibility study. IN: Haematologica, 2003, 88(5), 555-560. und Ribera, J.-M.: Allogeneic stem cell transplantation for adult acute lymphoblastic leukemia: when and how. IN: Haematologica, 2011, 96(8), 1083-1086. DOI:10.3324/haematol.2011.048348
 • CLL (Chronische lymphatische Leukämie): Vgl. u. a.: Dreger, P.; Corradini, P.; Kimby, E. (et al.): Indications for allogeneic stem cell transplantation in chronic lymphocytic leukemia: the EBMT transplant consensus. IN: Leukemia (2007) 21, 12-17. DOI: 10.1038/sj.leu.2404441 und Schetelig, J.; Dreger, P.: Chronische lymphatische Leukämie: Neue Perspektiven durch allogene Stammzelltransplantation für Hochrisikopatienten? IN: Dtsch Arztebl 2006; 103(20): A-1372 / B-1166 / C-1122.
  sowie Chronische Leukämie: seltener Rezidive durch Stammzelltransplantation. IN: Ärzte Zeitung online, 05.10.2010
 • AML (Akute myeloische Leukämie): Vgl. u. a.: Alyea, E.; Cochran, M.: Complex Case Study: Four Stem Cell Transplants for Acute Myeloid Leukemia (AML). IN: Advances in Hematologic Malignancies Issue 3, Spring 2014.
  und Reiffers, J.; Stoppa, A. M.; Attal, M. (et al.): Allogeneic vs autologous stem cell transplantation vs chemotherapy in patients with acute myeloid leukemia in first remission: the BGMT 87 study. IN: Leukemia. 1996 Dec;10(12):1874-82.
 • CML (Chronische myeloische Leukämie): Vgl. u. a.: Hochhaus, A; Berger, U.; Reiter, A. (et al.): Akteulle Therapiekonzepte bei chronischer myeloischer Leukämie : Die Studie IV der Deutschen CML-Studiengruppe. IN: Internist, 2002 – 43, 1228 – 1244. DOI: 10.1007/s00108-002-0706-6.
  und Maywald, O.; Berger, U.; Hochhaus, A. (et al.): Chronische myeloische Leukämie. IN: Die Medizinische Welt – aus der Wissenschaft in die Praxis, 2004 (Vol. 55): Heft 9, S. 274-277.

Návštevníci sa zaujímali o Leukémia, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

 • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
 • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
 • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
 • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
 • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
 • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.