Diabetes mellitus Typ 1 resp. "cukrovka"

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Pri diabetes mellitus typu 1 sa jedná o autoimunitné ochorenie, ktoré zvyčajne prepukne už v detstve alebo v ranej dospelosti. Spôsobené býva podľa odborníkov kombináciou genetickej predispozície a vonkajších faktorov životného prostredia ako sú niektoré vírusové infekcie a regulačné poruchy imunitného systému. Pretože vlastné imunitné bunky – T-lymfocyty, napádajú a ničia beta-bunky pankreasu produkujúce inzulín,  dochádza na začiatku ochorenia diabetes mellitus typu 1 rýchlo k nedostatku inzulínu a k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Telesné bunky nemôžu absorbovať glukózu bez inzulínu, takže glukóza je vylúčená močom a telo získava energiu z tukov. To vedie k príznakom, ako je časté močenie so zvýšeným smädom, strata hmotnosti, únava a vyčerpanie.

Liečba Diabetes mellitus Typu 1

Liečba diabetes mellitus typu 1 spočíva v zásade v umelom dopĺňaní chýbajúceho hormónu inzulínu. To sa vykonáva vo forme injekcií pomocou injekčnej striekačky, injekčného pera alebo inzulínovej pumpy. Dávka sa môže líšiť v závislosti od existujúcej hladiny cukru v krvi a musí sa v priebehu prijímania potraviny a tým i prijímania množstva sacharidov, taktiež fyzickej aktivity, zodpovedajúcim spôsobom neustále vypočítavať a nastaviť jej potrebný príjem, teda konkrétnu dávku. Okrem toho sa kombinujú pri liečbe dva druhy inzulínu: Krátko pôsobiaci inzulín tiež nazývaný prandiálny inzulín, ktorý znižuje stúpajúcu hladinu cukru v krvi po jedle, rovnako ako neskôr účinkujúci inzulín, nazývaný aj bazálny inzulín, ktorý zabezpečuje konštantnú základné potreby tela. Spolu sú potrebné denne dve až štyri striekačky kombinovaného inzulínu. Terapia inzulínom musí byť vykonávaná po celý život, pretože kauzálna liečba diabetes mellitus typu 1 doposiaľ nie je možná.

Výskum kmeňových buniek hľadá alternatívy inzulínovej terapie

Výskum kmeňových buniek urobil v posledných rokoch obrovský pokrok, a tak vedci dúfajú, že mnoho chorôb bude možné liečiť použitím kmeňových buniek, rovnako ako diabetes mellitus typu 1. Nakoľko kmeňové bunky sa môžu diferencovať do rôznych bunkových typov a tkanív, prebieha výskum, či chorobou postihnuté beta bunky pankreasu produkujúce inzulín je možné umelo vykultivovať a následne transplantovať pacientovi. Nakoľko pri použití darcovských buniek musia byť pomocou liekov potlačené obranné reakcie imunitného systému, skúma sa tiež možnosť transplantácie buniek už v skoršej fáze ochorenia. Tým by bolo možné docieliť, že transpalntované bunky sa až v tele vyvinú do buniek produkujúcich inzulín. V dlhodobom horizonte by týmto spôsobom mohla byť vynechaná celoživotná dodávka inzulínu postihnutým pacientom.[1]

Vlastné vydanie kmeňových buniek: Vita 34 už poskytla kmeňové bunky ako súčasť liečby diabetes typu 1. Autológnu transplantáciu kmeňových buniek doposiaľ dostalo sedem detí (2 dievčatá a 5 chlapcov) vo veku dvoch až piatich rokov.

 

Zdroje:

  • [1] Vgl. u.a.: Pagliuca, F.; Millman, J.; Gürtler, M. (et al.): Generation of Functional Human Pancreatic β Cells In Vitro. IN: Cell, Volume 159, Issue 2, p428-439, 9 October 2014. DOI: 10.1016/j.cell.2014.09.040.
    und Razania, A.; Bruin, J.; Arora, P. (et al.): Reversal of diabetes with insulin-producing cells derived in vitro from human pluripotent stem cells. IN: Nature Biotechnology, 32, 1121-1133 (2014). DOI: 10.1038/nbt.3033.

Návštevníci sa zaujímali o Diabetes mellitus Typ 1, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

  • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
  • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
  • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
  • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
  • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
  • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.