Chronická myeloidná leukémia (CML) resp. chronická myelóza

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Chronická myeloidná leukémia: Príčiny a symptómy

Chronická myeloidná leukémia (CML) je nebadane začínajúca forma rakoviny krvi, sprevádzaná množením leukocytov – bielych krviniek v krvi a pri tvorbe krvi v kostnej dreni. Podobne ako pri chronickej lymfatickej leukémii nedochádza v ranom štádiu ochorenia k žiadnym alebo len miernym príznakom, takže ochorenie je často odhalené počas rutinného vyšetrenia. V ďalšom priebehu ochorenia dochádza ku zväčšeniu sleziny a neskôr i pečeni.

Chronická myeloidná leukémia prebieha v troch fázach: 

 1. často aj niekoľko rokov trvajúcej chronickej fáze,
 2. v akcelerovanej fáze a
 3. v blastickej kríze, ktorá pri neliečení vedie po niekoľkých týždňoch k smrti.

Ako možné príčiny leukémie sa predpokladajú napríklad chemické látky ako benzén, ionizujúce žiarenie a predchádzajúca chemoterapia.

Liečba chronickej myeloidnej leukémie

Štandardná liečba chronickej myeloidnej leukémie spočíva v podávaní inhibítorov tyrozínkinázy v chronickej fáze. Tieto inhibujú enzým tyrozínkinázy, ktorý je tvorený len leukemickými bunkami. Táto liečba môže zastaviť chorobu v mnohých prípadoch na niekoľko rokov, pričom spôsobuje pomerne málo vedľajších účinkov, nakoľko sa špecificky zameriava na rakovinotvorné bunky krvi, zatiaľ čo chemoterapia ničí aj zdravé bunky. Podávanie inhibítora tyrozínkinázy je potrebné celý život a vyžaduje si časté monitorovanie krvného obrazu a kostnej drene. Alternatívne liečby sú chemoterapia a terapia interferónom, ktorá inhibuje rast malígnych buniek. Obe formy terapie však nedosahujú tak dobré výsledky u chronickej myeloidnej leukémie ako terapia s inhibítormi tyrozínkinázy.

Lepšie šance na vyliečenie prostredníctvom výskumu kmeňových buniek 

Jediný spôsob, ako dlhodobo liečiť chronickú myeloidnú leukémiu, je alogénna transplantácia kmeňových buniek. V tomto prípade je najskôr zničený imunitný systém pacienta vysokými dávkami chemoterapie. Následne sú mu transplantované krvotvorné bunky od cudzieho darcu, ktoré majú za úlohu vybudovať nový a zdravý systém krvotvorby. Pritom však môže dôjsť k závážnym infekciám a odmietavým reakciám organizmu, čo je dôvodom, prečo sa táto terapia využíva len u malého množstva pacientov s týmto ochorením.[1] Vedci v súčasnosti skúmajú metódy, ktoré by zabránili týmto tzv. štep proti príjemcovi reakciám. Okrem iného používajú na testovanie indukované pluripotentné kmeňové bunky pre viac informácií o priebehu ochorenia rôznych foriem leukémie a pre testovanie nových liekov na umelo vykultivovaných rakovinovotvorných bunkách krvi.

 

Zdroje:

 • [1]: Vgl. u.a.: Hochhaus, A; Berger, U.; Reiter, A. (et al.): Akteulle Therapiekonzepte bei chronischer myeloischer Leukämie : Die Studie IV der Deutschen CML-Studiengruppe. IN: Internist, 2002 – 43, 1228 – 1244. DOI: 10.1007/s00108-002-0706-6.
  und Maywald, O.; Berger, U.; Hochhaus, A. (et al.): Chronische myeloische Leukämie. IN: Die Medizinische Welt – aus der Wissenschaft in die Praxis, 2004 (Vol. 55): Heft 9, S. 274-277.

Návštevníci sa zaujímali o Chronická myeloidná leukémia, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

 • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
 • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
 • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
 • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
 • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
 • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.