Artróza resp. Osteoarthritis (angl.)

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Artróza: Príčiny a symptómy

Artróza alebo aj osteoartritída všeobecne znamená opotrebenie kĺbov nad obvyklú mieru v danom veku. Môže byť podmienená traumatickými alebo vrodenými nesúladmi alebo nadmernou záťažou, ako je obezita. Tiež môže vzniknúť v dôsledku ďalších chorôb, ako je osteoporóza alebo zápal kĺbov. Artróza je najčastejšie ochorenie kĺbov po celom svete a môže v podstate zasiahnuť každý kĺb. U pacientov v Nemecku je zvlášť bežné postihnutie v kolennom kĺbe. V priebehu ochorenia dochádza spočiatku k poškodeniu chrupavky a neskôr ku zmene v kosti. Medzi najčastejšie príznaky patria čiastočne silné bolesti pri záťaži. No intenzita bolesti sa nemusí nutne zhodovať s pozorovateľným poškodením kĺbu.

Liečba osteoartrózy 

Liečba osteoartrózy je sústredená predovšetkým na úľavu od bolesti a obnovenie voľnosti pohybu. Spočiatku môžu byť kĺby odľahčené prostredníctvom ortopedických pomôcok. Okrem toho sa odporúčajú odľahčujúce športy ako plávanie, cyklistika i fyzioterapia a fyzikálna liečba, akou sú masáže a liečenie teplom príp. chladom. To posilní svaly a podporí postihnuté kĺby. V prípade, že artritída pokročila tak ďaleko, že tieto opatrenia a podávanie analgetík už nestačia, nasleduje zvyčajne chirurgický zákrok. Keď aj potom sú všetky ostatné možnosti už vyčerpané, zostáva ako posledná možnosť už len umelá náhrada kĺbu.

Nové liečebné možnosti prostredníctvom výskumu kmeňových buniek?

Osteoartróza je deviate najčastejšie ochorenie, s ktorým sa stretáva každý ambulantný praktický lekár. Pretože sa očakáva, že vplyvom demografického vývoja v budúcnosti stále viac a viac ľudí bude trpieť touto chorobou, vedci hľadajú nové spôsoby liečby a alternatív k umelým náhradám kĺbov. Zvlášť zaujímavé sú v tomto prípade mezenchymálne kmeňové bunky, pretože ich možno pomerne ľahko získať z tukového tkaniva pacienta a ďalej spracovávať v laboratóriu. Mezenchymálne kmeňové bunky majú schopnosť diferenciácie, napríklad na kosti alebo chrupavky, v závislosti od ich životného prostredia. V klinických štúdiách už boli dosiahnuté prvé úspechy.[1] Napríklad, mobilita pacientov sa významne zlepšila po injekčnom podaní ich kmeňových buniek do postihnutého kĺbu. V budúcnosti by sa tak mohlo docieliť už u mladších pacientov spomalenie priebehu osteoartritídy tak, že by potreba náhrady kĺbu nastala až oveľa neskôr, alebo vôbec nie.

 

Zdroje:

  • [1] Vgl. Frisbie, D.; Kisiday, J. Kawcak, C. (et al): Evaluation of adipose-derived stromal vascular fraction or bone marrow-derived mesenchymal stem cells for treatment of osteoarthritis. IN: J Orthop Res. 2009 Dec;27(12):1675-80. DOI: 10.1002/jor.20933.

Návštevníci sa zaujímali o Artróza, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

  • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
  • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
  • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
  • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
  • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
  • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.