Alzheimerova choroba (AK) resp. Morbus Alzheimer

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Alzheimer: Príčiny a symptómy  

Pri Alzheimerovej chorobe sa jedná o neurodegeneratívne ochorenie, vyskytujúce sa najmä u ľudí vo veku od 60 rokov. Pri tomto ochorení dochádza k degenerácii nervových buniek a nervových vláken, rovnako ako k odbúravaniu proteínových usadenín, tzv. amyloidných plakov v mozgu postihnutých. Medzi typické príznaky patria zmeny osobnosti, zábudlivosť, dezorientácia a poruchy reči. Nástup ochorenia je často postupný a príznaky sú odlišné u jednotlivých pacientov. Čím vyššie štádium Alzheimerovej choroby nastupuje, tým viac je postihnutý závislý od pomoci druhých. Prečo dochádza k smrti nervových buniek, ešte nie je úplne objasnené, avšak vznik choroby môžu podporovať genetické faktory, metabolické poruchy, vysoký tlak a hladina cholesterolu.

Liečba Alzheimerovej choroby

Keďže na Alzheimerovu chorobu nie je známy liek, liečba sa zameriava na vznikajúcu demenciu, na stabilizáciu psychickej výkonnoti a v pokročilom štádiu na získanie každodennej zručnosti a oddialenie odkázanosti pacienta na dlhodobú starostlivosť a opateru druhých. Okrem medikamentóznej terapie, ktorá pozitívne ovplyvňuje výslednú nerovnováhu neurotransmiterov acetylcholínu a glutamátu, existujú rôzne liečebné opatrenia, ktoré môžu každodenný život uľahčiť. Pri tom je však dôležité zabezpečiť, aby pacient spolupracoval, ale zároveň aby sa necítil preťažený, pretože by to viedlo k frustrácii. Aby sa udržala pohyblivosť, môže byť užitočná fyzikálna terapia, ale rovnako aj chôdza alebo plávanie. Dôležité v starostlivosti o pacientov okrem iného je ukázať porozumenie a zabezpečiť stabilitu a rutinu.  

Nové lieky podporujúce výskum kmeňových buniek 

Alzheimerova choroba je najčastejšou príčinou demencie, čo je dôvod, prečo vedci neustále hľadajú nové možnosti liečby po celom svete. Výskumníci pracujú napríklad na výskume očkovacej látky a nových liekoch, ktoré zastavia degeneráciu nervových buniek. Doteraz boli nové lieky testované prevažne na zvieratách. Získané poznatky však nemusia byť nevyhnutne aplikovateľné na človeka a preto sa môže stať, že liek učinkuje na zvieratá,  ale u ľudí nie je účinný. Riešenie tohto problému možno vysvetliť pomocou dospelých kmeňových buniek, pretože dospelé kmeňové bunky môžu byť získané napríklad z kože a v laboratóriu premenené na indukované pluripotentné kmeňové bunky. Tie sa zase môžu rozdiferencovať do nervových buniek, na ktorých nakoniec môžu byť testované nové účinné látky. Výskumní pracovníci používajú na tento účel výskumu jednak kmeňové bunky zdravých jedincov, rovnako ako aj kmeňové bunky pacientov s Alzheimerovou chorobou, aby získali spoľahlivé informácie.[1]

 

Zdroje:

  • [1] Mertens, J.; Stüber, K.; Wunderlich, P. (et al): APP Processing in Human Pluripotent Stem Cell-Derived Neurons is Resistant to NSAID-Based Gamma-Secretase Modulation. In: Stem Cell Reports, Volume 1, Issue 6, p491–498, 17 December 2013. DOI: 10.1016/j.stemcr.2013.10.011
    Siehe auch: Darlington, D.; Deng, J.; Giunta, B. (et al.): Multiple Low-Dose Infusions of Human Umbilical Cord Blood Cells Improve Cognitive Impairments and Reduce Amyloid-β-Associated Neuropathology in Alzheimer Mice. In: Stem Cells Dev. 2013 Feb 1;22(3):412-21. DOI: 10.1089/scd.2012.0345

 

Návštevníci sa zaujímali o Alzheimer, tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

  • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
  • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
  • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
  • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
  • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
  • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.