Akútna myeloblastová leukémia (AML)

Príčiny, príznaky, liečba a terapia

Akútna myeloblastová leukémia: Príčiny a symptómy

Akútna myeloblastová leukémia (AML) je agresívne a rýchlo postupujúce ochorenie hematopoetického systému. Následkom nekontrolovaného degeneratívneho šírenia myeloických progenitorov je narušená tvorba krvi, čo môže vyvolať symptómy ako je únava, bledosť a zvýšená náchylnosť k infekciám s horúčkou. Následkom zväčšenej sleziny môže dôjsť aj k strate chuti do jedla a bolestiam brucha. Často sa zníži počet krvných doštičiek, čo má za následok sklony ku krvácaniu. Príčina akútnej myeloblastovej leukémie je často nejasná, ale odborníci predpokladajú okrem iného príčinu aj v ionizujúcom žiarení, či dlhodobé pôsobenie benzénu a fajčenie, ako rizikové faktory pre ochorenie rakovina krvi.

Liečba akútnej myeloblastovej leukémie

Liečba akútnej myeloblastovej leukémie býva individuálne prispôsobená pacientovi, pretože v tomto prípade nejde o jednotný klinický obraz. Pretože tento druh neliečenej rakoviny vedie k smrti v priebehu niekoľkých týždňov, je potrebné okamžite začať s liečbou. Základom liečby je chemoterapia, počas ktorej môžu byť podávané jednotlivé cytostatiká vo forme infúzie, injekcie alebo tabliet. Takto majú byť zničené rakovinové bunky, aby sa následne opäť obnovila zdravá tvorba krvi. Chemoterapia je rozdelená do niekoľkých fáz a zároveň je prerušená do intervalov, v ktorých sa môžu zotaviť zdravé bunky. Dĺžka liečby akútnej myeloblastovej leukémie je asi pol roka, pričom úspech liečby musí byť tiež následne kontrolovaný pravidelnými vyšetreniami.

Ďalšie liečebné možnosti prostredníctvom výskumu kmeňových buniek

Ak sa v liečbe akútnej myeloblastovej leukémie s nasadením chemoterapie nedostaví požadovaný výsledok, alebo nastane recidíva, nasleduje možnosť transplantácie kmeňových buniek. Ich cieľom je nahradiť chorú kostnú dreň zdravou. Pre tento účel sú darcovi odobraté krvotvorné kmeňové bunky a transplantované pacientovi po vysokých dávkach chemoterapie. Pretože sa jedná o vysoko rizikovú liečbu, ktorá môže viesť k závažným infekciám a odmietavým reakciám, to neprichádza do úvahy pre všetkých pacientov. Odborníci skúmajú preto možnosti, ako znížiť tieto riziká a kultivujú z pluripotentných kmeňových buniek rakovinotvorné bunky, aby objasnili čo najpresnejší priebeh akútnej myeloidnej leukémie a mohli testovať nové lieky.[1]

Vlastné vydanie kmeňových buniek: Vita 34 poskytla kmeňové bunky pri liečbe AML

45-ročnej pacientke s akútnou myeloblastovou leukémiou boli ako súčasť liečby podané kmeňové bunky zo skladu VITA 34.

 

Zdroje:

[1] Vgl. u.a.: Alyea, E.; Cochran, M.: Complex Case Study: Four Stem Cell Transplants for Acute Myeloid Leukemia (AML). IN: Advances in Hematologic Malignancies Issue 3, Spring 2014.
und Reiffers, J.; Stoppa, A. M.; Attal, M. (et al.): Allogeneic vs autologous stem cell transplantation vs chemotherapy in patients with acute myeloid leukemia in first remission: the BGMT 87 study. IN: Leukemia. 1996 Dec;10(12):1874-82.

Návštevníci sa zaujímali o Akútna myeloblastová leukémia (AML), tiež hľadali:

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základnými stavebnými kameňmi života. Každá bunka, z viac ako 100 biliónov buniek v tele dospelého, vznikne z kmeňovej bunky. Množením a diferenciáciou kmeňových buniek vznikne viac ako 200 rôznych typov buniek. Prirodzené funkcie kmeňových buniek sú výstavba, regenerácia a opravy. Tieto schopnosti kmeňových buniek nepretržite ubúdajú - počnúc od štádia oplodneného vajíčka už v priebehu embryonálneho vývoja a neskôr počas celého priebehu života. To vysvetľuje, prečo sú práve mladé kmeňové bunky také zaujímavé na lekárske použitie.

Kmeňové bunky – géniovia na regeneráciu, špecializáciu a opravu
Pupočníková krv je jedinečným zdrojom kmeňových buniek a drahocenným majetkom

Pupočníková krv

V krvnom obehu Vášho bábätka sa nachádzajú milióny kmeňových buniek. Po prestrihnutí pupočníka v ňom ostane zbytok tejto krvi bohatej na kmeňové bunky. Punkciou žily pupočníka je možné získať približne 60 až 200 ml pupočníkovej krvi bohatej na vzácne kmeňové bunky. Získanie kmeňových buniek z pupočníka je jednoduché, bezpečné, bezbolestné a nepredstavuje žiadne riziko pre matku a dieťa. A ešte jedna výhoda: Kmeňové bunky sú v tomto období ešte úplne nedotknuté, spravidla bez vírusov, vysoko pohyblivé a schopné deliť sa.

Dôvody na uloženie neonatálnych kmeňových buniek z pupočníka

  • Získanie neonatálnych kmeňových buniek je jednoduché a bezpečné.
  • Kryokonzervované kmeňové bunky z pupočníkovej krvi, teda zamrazené tekutým dusíkom na asi -190 °C, nestarnú a zachovávajú si svoje vitálne vlastnosti.
  • Pre vlastné telo sú najlepšie prijateľné – vlastnosti tkaniva sa zhodujú na 100 percent.
  • Nedochádza k žiadnym reakciám odmietnutia, čo predstavuje veľkú výhodu najmä v oblasti regeneratívnej medicíny.
  • Po uskladnení možno kmeňové bunky z pupočníka za určitých podmienok použiť aj pre chorých súrodencov.
  • V klinických štúdiách po celom svete prebiehajú skúšky novej liečby a oblastí využitia.